Opublikowano

Chemiczno-Farmaceutyczne Zakłady Przemysłowe Fr. Karpiński – Spółka Akcyjna w Warszawie

Początki firmy sięgają 1855 r. kiedy to Wincenty Karpiński za 10 tys. srebrnych rubli nabył i tym samym rozpoczął prowadzenie czwartej z kolei w Warszawie fabryki sztucznych wód mineralnych i laboratorium farmaceutycznego. Wyroby Karpińskiego były nagradzane na wystawach przemysłowych. W Paryżu w 1878 r. Karpiński otrzymał honorowy medal, a w Warszawie w 1885 r. srebrny medal za „dobry wyrób wód mineralnych i wielką produkcję”. Z czasem, jako jedno z pierwszych, rozpoczęło wytwarzanie preparatów farmaceutycznych.

Z czasem aptekę przeniesiono na ul. Elektoralną 35 i to właśnie tu, w 1909 r. powstało „Towarzystwo Akcyjne Fr. Karpiński”, a jego prezesem został Franciszek Karpiński (1868–1944). W 1931 r. , po odkupieniu apteki przez W. Rozpędzihowskiego, do zarządu spółki powołano: Franciszka Karpińskiego, prof. Bronisława Koskowskiego, Józefa Kamińskiego, Wita Zdanowskiego i Wiktora Rozpędzihowskiego. Nowa spółka na zakupionej parceli przy ul. Wolność 7/9 wybudowała nowe budynki przystosowane do celów przemysłowych.

Zakład spółki należał w okresie międzywojnia do czołowych zakładów przemysłu farmaceutycznego. Produkowano w nim : 84 wyroby farmaceutyczne, z których 41 było wpisanych do rejestru Ministerstwa Opieki Społecznej; ponadto 69 leków ampułkowych (wolnych od wpisu do rejestru) oraz ponad 80 gatunków wód mineralnych, a także kosmetyki i mydła lecznicze.

Lek „MYR-OPHALMOLATUM” w oryginalnym opakowaniu – ze zbiorów prof. dr hab. n. med. Stefana Pojdy