XLII Okręgowy Sprawozdawczo-Wyborczy Zjazd Lekarzy w Katowicach (1 kwietnia 2022 r.) był okazją do oficjalnego otwarcia Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej. Jego zasadniczym celem jest pokazanie młodemu pokoleniu jak bardzo zmieniała się medycyna, jakie były jej początki oraz jak ważne i ciekawe są epizody związane z tą dziedziną nauki.
Przecięcia wstęgi, stosownymi zabytkowymi nożyczkami, dokonali: Prezes NRL Andrzej Matyja, Prezes ORL w Katowicach Tadeusz Urban i Przewodniczący Rady Programowej Ośrodka Dokumentacji Historycznej ŚIL Krzysztof Siemianowicz.
Na specjalnie wygospodarowanej powierzchni ok. 260 m² zgromadzono 350 artefaktów, min.: wagi apteczne z lat 20 i 30, narzędzia, sterylizatory, przedwojenne butelki po lekach, pojemniki apteczne, sprzęty stomatologiczne. W zbiorach ODH ŚIL znajduje się 230 pamiątkowych medali, plakiet i znaczków z różnych zjazdów lekarzy. Kolekcja Muzeum to także kilkaset dokumentów, w tym starych fotografii, pocztówek i przedwojennych reklam.
Eksponaty pochodzą od darczyńców – głównie lekarzy i lekarzy dentystów lub zostały zakupione na aukcjach internetowych i w antykwariatach.
Muzeum, które powstało z inicjatywy Prezesa ORL w Katowicach Tadeusza Urbana przy wsparciu członków Ośrodka Dokumentacji Historycznej jest jedynym utworzonym przez struktury samorządu lekarskiego.
O zasoby Muzeum dba Ośrodek Dokumentacji Historycznej Śląskiej Izby Lekarskiej.
W odpowiedzi na potrzeby środowiska lekarskiego związane z koniecznością gromadzenia i przechowywania materiałów historycznych, dokumentujących dzieje medycyny na Śląsku, Okręgowa Rada Lekarska na mocy Uchwały 36/2016 z 14 września 2016 roku powołała Ośrodek Dokumentacji Historycznej ŚIL.
Podstawowym celem ODH ŚIL jest gromadzenie, archiwizowanie, zabezpieczanie, opracowywanie i upowszechnianie dokumentów i innych archiwaliów związanych z historią wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, jak również przedstawicieli innych zawodów medycznych oraz działalnością placówek ochrony zdrowia, obrazujących bogate dzieje medycyny, w szczególności na Śląsku.
Z zasobów ODH ŚIL mogą korzystać lekarze i lekarze dentyści, pracownicy naukowi, miłośnicy historii medycyny, studenci, uczniowie oraz osoby chcące poszerzyć swoją wiedzę o informację związane z dziejami medycyny.
Skład Rady Programowej Ośrodka Dokumentacji Historycznej ŚIL (kadencja 2022 – 2026):
dr hab. n. med. Krzysztof Siemianowicz – Przewodniczący Rady
dr Stanisław Mysiak – Wiceprzewodniczący Rady
dr n. hum. Karol Makles – Wiceprzewodniczący Rady
dr n. med. Mieczysław Dziedzic – Sekretarz Rady
dr n. med. Emilian Kocot
dr hab. n. med. Eugeniusz Kucharz
Członkowie Ośrodka Dokumentacji Historycznej ŚIL:
dr n. med. Krzysztof Brożek
mgr Małgorzata Derus (Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich)
dr n. med. Norbert Prudel
dr n. med. Jan Rauch
dr n. med. Rafał Skowronek
dr Rafał Sołtysek
dr n. med. Krzysztof Szczechowski
dr n. med. Zygfryd Wawrzynek
dr n. med. Ryszard Wąsik
Opiekun Rady ODH ŚIL: Katarzyna Barbara Fulbiszewska
Kontakt: 32/ 60-44-287 e-mail: odh@izba-lekarska.org.pl