Opublikowano

Fabryka Chemiczno – Farmaceutyczna „Ap. Kowalski” Warszawa 1 ul. Sienna 39

Nazwa firmy pochodzi od nazwiska prowizora Apolinarego Kowalskiego (1858 – 1917), który założył aptekę i laboratorium farmaceutyczne w Warszawie przy ul. Granicznej 10. W okresie międzywojnia przekształcono ją w spółkę Fabryka Chemiczno – Farmaceutyczna Ap. Kowalski, a jej głównymi akcjonariuszami zostali Goldberg i Solecki. Od 1936 r. funkcjonowała pod adresem przy ul. Siennej 39. Sztandarowym produktem były proszki od bólu głowy – „Kowalskina” oraz proszki przeciwbólowe: „Apalgin” i „Verazin”. Przez 54 lata produkowano lek od kaszlu (granulki) „Russyana” bardzo popularne wśród warszawiaków. W czasie Powstania warzsawskiego fabryka uległa całkowitemu zniszczeniu i nie została odbudowana po wojnie.

Blaszana puszka cylindryczna, wieczko luzem, pod wieczkiem dodatkowe zamknięcie z drobnymi otworami. Tło czerwone, napisy czarne i złote. Na wieczku nazwa firmy i produktu oraz tekst „List pochwalny na Wystawie, Moskwa 1904 r.”. Na bocznej ściance nadruk: SUDORYN, Laboratorium Chemiczno – Farmaceutyczne AP. Kowalski w Warszawie. Na deklu dodatkowa informacja: „List pochwalny na wystawie w Moskwie 1904 r.”. Treść na puszce: „Nowość z sitkiem Sudoryn Ap. Kowalski; proszek zapobiegający odparzeniu się, obcieraniu i poceniuciała i usuwający niemiłą woń potu. Sposób użycia przy pudełku.” Znak firmowy: w kole ze złota obwódką, na białym tle czerwone serce z dwoma dużymi literami A.K. – z zaznaczeniem: Marka ochraniana; pod logiem „odręczny” podpis: Ap. Kowalski; sposób użycia pokazany na rysunku. Pod spodem, na złotym tle napis (po okręgu): „Wystrzegać się podrabianego lub naśladowanego jako nieskutecznego” oraz (w środku) „Sudoryn nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia. Sudoryn dozwolony przez Ministerstwo Zdrowia Publicznego nr Rejestru 115/22”. W puszce znajduje się oryginalny Sudoryn (biały proszek – talk) Prawdopodobnie pochodzi sprzed 1918 r.

Oryginalny „Proszek od bólu głowy dla dorosłych. Znak fabryczny „Kowalskina”. FABR. CHEM. FARM „Ap. KOWALSKI” Warszawa; Coffeini 0,05, Phenacetini Acid acet. Salicyl, składnik mało czytelny, prawdopodobnie: Gueranae aa C3 . Na odwrocie (druk w pionie): 10.1.1922r. Proszek od bólu głowy; Marka ochronna: Kowalskina; dla dorosłych; DZ.U.R. P. Na opakowaniu widoczny znak firmowy: w sercu litery A K oddzielone kropką. Lek pochodzi z lat 20 XX w. „Kowalskina” była konkurencją dla słynnych „proszków z kogutkiem” z fabryki Gąseckiego.