
Kolekcja starych, porcelanowych pojemników na maść lub krem.
Porcelanowy pojemniki na krem/maść „POMADA TWARZOWA J. Wiśniewskiego„
„POMADA TWARZOWA „J. Wiśniewskiego” najlepszy środek do usunięcia piegów, liszaji, pryszczy, plam wątrobianych, wągrów i wszelkich wyrzutów. Prawdziwy można nabyć tylko w Drogueryi „pod Lwem” pod firmą: J. Wiśniewski w Krakowie ul. Stradom 7. Cena 1 Kor.20h.” (pisownia oryginalna)
Wymiary: wys. 5,5 cm, śr. 4,7 cm, gr. ścianki 0,9 cm;
Porcelanowe pojemniki na bliżej nieznany specyfik „AOK Special Creme”; napisy i zdobienia w kolorze czarnym tylko z jednej strony słoika; wymiary: wys. 6,7 cm; śr. 4,5 cm. Drugi pojemnik oznaczony logo: AOK; kształt nieregularny (klepsydra), wymiary: wys. 5,5 cm, średnica od góry 5 cm.
W 1885 roku farmaceuta Wilhelm Anhalt, korzystając z doświadczenia swojego zięcia, kupca i zielarza Karola Lücka – właściciela fabryki leków ziołowych założył w Kołobrzegu (Kolberg) firmę „Anhalt Ostseebad Kolberg”. Firmę oficjalnie zarejestrowano w 1903 r. – jest jedna z najstarszych marek na świecie. AOK specjalizowała się w kosmetykach na bazie surowców naturalnych, które były dostępne dla gości uzdrowiska i turystów. W 1911 roku Anhalt wprowadził na rynek pierwszy pilling, a 1913 roku kompleksową linię produktów do pielęgnacji ciała. Obecnie dzieło Anhalta kontynuowane jest przez firmę Henkel, a produkty AOK dostępne są na rynku niemieckim.
Porcelanowy pojemnik na maść / krem : „La Reine des Crèmes” (Królowa Kremów) – ok. 1908 r. Przygotowany przez firmę BOSSARD – LEMAIRE. Jak głosi slogan reklamowy: Jedyny bezkonkurencyjny produkt utrzymujący skórę w wiecznej młodości i pięknie.
MAGAZYN: Saint-Mandè – Paryż
Specyfik, jak głoszą napisy na pojemniku był nagrodzony na wystawach / targach: Dyplomem honorowym, Paryż 1883 oraz medalami złotym i srebrnym w Paryżu: w 1886 (złoty) i 1883 (srebro) W latach 20. XX „La Reine des Crèmes” był typowym kremem sporządzonym z kwasu stearynowego, gliceryny i wodorotlenku sodu, perfumowanym różą i jaśminem. Pełnił rolę kremu ochronnego na dzień oraz bazy pod puder do twarzy. „La Reine des Crèmes” był jednym z bardziej popularnych produktów i do 1920 roku był eksportowany do tak odległych miejsc jak Australia i Argentyna.
Porcelanowy słoiczek na krem do twarzy „Benignina” , lata 20. XX w. Odręczny napis: Dra Stenzla Benignina Apteka Marjacka we Lwowie; na odwrocie profil kobiety z napisem znak ochronny. Pod spodem: 20 Gr + sygnatura Chodzież (litera C w trójkącie)
Apteka Mariacka była własnością dr Stefana Stenzla (do 1939 r.) i mieściła się w słynnym lwowskim pierwszym „drapaczu chmur”, na parterze Gmachu Szprechera. Kamienica powstała w 1921 r. według projektu architekta Ferdynanda Kasslera i Juliana Cybulskiego (obecnie: pl. Mickiewicza 8), jej właścicielem był Jojne Sprecher (1861–1942 ew. 1943). Wnętrze Apteki, w stylu neobidermaier i neoempire, w 1922 roku zaprojektował architekt Henryk Zaremba (ojciec brutalnie zamordowanej 17. letniej Lusi w Brzuchowicach, jeden z głównych bohaterów najsłynniejszego przedwojennego procesu sądowego, tzw. „Sprawy Rity Gorgonowej”). Rzeźby zdobiące wnętrze wykonał są autorstwa rzeźbiarza Piotra Wójtowicza. Odnowiona apteka wciąż działa na parterze Gmachu Szprechera, który to jest znakiem rozpoznawczym Lwowa i najczęściej fotografowanym obiektem. Przebojem Stenzla był opatentowany krem do twarzy „Benignina” mający poprawiać kondycję skóry i usuwać przebarwienia, piegi czy opaleniznę.
Porcelanowy pojemnik na Crème „Sans Rival”
Crème „Sans Rival” – Krem bez rywala (bezkonkurencyjny krem!) usuwa piegi, plamy wątrobiane i wszelkie wyrzuty skórne.” Małym, częściowo startym drukiem: „M.Steinbuch (?), Wien V”. Na dnie oznaczenie pojemności: 10 Wymiary: wys. 4 cm; średnica 2,8 cm
Apotheka zum Salvator Oberstadt