Opublikowano

Towarzystwo Chemiczno-Farmaceutyczne d. Mgr Klawe S.A.

Henryk Klawe (1832 – 1926) syn skromnego piekarza i filantropa stał się pionierem polskiego przemysłu farmaceutycznego. Był jednym z założycieli i długoletnim prezesem Warszawskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.

Pierwszą aptekę kupił w 1862 r. w późniejszym okresie Klawe powołał do życia „Laboratorium przy Aptece Magistra Klawe”. Laboratorium początkowo produkowało leki wyłącznie na potrzeby swojej apteki, stopniowo stało się dostawcą leków do szpitali i aptek na ziemiach polskich i w cesarstwie rosyjskim. Leki od Klawego docierały do Moskwy, Charkowa, Tuły i Taganrogu. Było to swojego rodzaju nowością na rynku farmaceutycznym, ponieważ tradycyjnie apteki sprzedawały środki wytwarzane przez siebie oraz na recepty lekarskie

Henryk – nieodrodny syn swojego ojca – żywo angażował się w akcje charytatywne i społeczne. Nadzorował Szpital Ewangelicki przy ulicy Karmelickiej 10 w Warszawie, a także był odpowiedzialny za stan higieny wśród uczniów zwłaszcza szkół elementarnych prowadzonych przez zbór warszawski. W 1904 r. Henryk razem z innymi warszawskimi aptekarzami Edwardem Gessnerem, Zdzisławem Rylem i Kazimierzem Wendą założyli Towarzystwo Akcyjne Przemysłu Farmaceutycznego „Motor”. Jego celem była produkcja leków, które wytwarzane przez jedną aptekę byłyby ekonomicznie nieopłacalne.

Henryk Klawe jako pierwszy, przed wybuchem I wojny światowej, zaczął reklamować szczepionki: przeciwcholeryczną, przeciwtyfusową, a także przeciw ospie.

W roku 1912 Henryk Klawe przekazał młodszemu synowi Stanisławowi Adolfowi Klawe (1877-1955), też farmaceucie, swoje laboratorium. Z pomocą w jego unowocześnianiu  przyszli Stanisławowi bracia inżynierowie. W 1920 roku rozpoczęto produkcję preparatów otrzymywanych z narządów zwierzęcych: medulogen ze szpiku kostnego, lienogen ze śledziony, glandulogen z gruczołów, pancreogon z trzustki, hepatogen z wątroby, renogen z nerki oraz cerebrogen z mózgu. Ważnym preparatem produkowanym przez mgr Klawe był także Peritosan, który pomagał w zapaleniu otrzewnej oraz wyrostka robaczkowego.

W 1921 roku Stanisław zmienił firmę w spółkę akcyjną o nazwie Towarzystwo Chemiczno-Farmaceutyczne d. Mgr Klawe S.A.

Ukierunkowana specjalistycznie produkcja oraz praca z najlepszymi specjalistami w dziedzinie farmacji, chemii i biologii spowodowało, że zakład rodu Klawe stał się jednym z najważniejszych producentów w Europie. Oprócz tego został także eksporterem na rynki Kanady oraz krajów Bliskiego Wschodu. Farmaceutyki produkowane przez Klawe były uważane za jedne z najlepszych w Europie.

Jako pozostałość po wysokiej ocenie wyrobów Towarzystwa na stałe w naszym języku zagościło określenie „jest klawo”(jest dobrze) i „klawe życie” (udane życie w dobrych warunkach.

W latach II wojny światowej zakłady przejęli Niemcy. W 1946 r. w rejestrze handlowym zakładów pojawił się wpis : „Przedsiębiorstwo spółki znajduje się pod zarządem Ministerstwa Przemysłu, Centralnego Zarządu Przemysłu Chemicznego. Tymczasowym kierownikiem przedsiębiorstwa jest dr Stanisław Klawe”. Rządy Stanisława trwały do 1948 r. Do dnia dzisiejszego działalność rodziny Klawe kontynuują zakłady Polfy Warszawa, obecnie wchodzące w skład przedsiębiorstwa Polpharmy.

Ulotka reklamowa „BIOCALCOL KLAWE” pochodzi ze zbiorów prof. dr n. med. Stefana Pojdy