Opublikowano

Puszki po lekach

Oryginalne, blaszane, przedwojenne puszeczki: Amerykańska Wazelina Biała. Średnica: 25 mm i 50 mm.

Blaszane pudełko na leki: GONOSAN, J.P. RIEDEL, AKTIEN GESELLSCHAFT, BERLIN

W 1814 r. farmaceuta Johann Daniel Riedel przejął uprzywilejowaną w 1770 roku szwajcarską aptekę w Berlinie. Z biegiem lat rozwinęła się ona w hurtownię leków i fabrykę chemikaliów i preparatów farmaceutycznych. W 1905 r. apteka została przekształcona w spółke akcyjną J.P. Riedel AG. W 1928 r. została połączona ze spółką E. de Haën AG i zmieniła nazwę na J.P. Riedel – E. de Haën AG. Po wojnie, w 1948 r. firmę przeniesiono do Seelze koło Hanoweru. Wymiary: 45x73x18mm

Darczyńca: dr Tadeusz Urban

Blaszane pudełko po tabletkach na żołądek i zgagę – BULLRICH-TABLETEN. Tabletki były nagrodzone na dużej wystawie aptekarskiej w Monachium, która odbyła się 14-31 sierpnia 1913 r. lub 1923 r. (rok mało czytelny).

Darczyńca: dr Tadeusz Urban

Blaszana puszka po pudrze – Desitin Puder – Carl Klinke, Hamburg

Przedwojenna, blaszana puszeczka po drażetkach ANTRA (na kaszel) z Fabryki Chemiczno-Farmaceutycznej Dra A. Wander w Krakowie. Wymiary: 27 x 39 x 7 mm.

W latach 30. XX wieku, szwajcarski farmaceuta Albert Wander w niespełna 10 miesięcy zbudował swoją 17 fabrykę chemiczno-farmaceutyczną „Dr A. Wander Spółka Akcyjna” na obrzeżach Krakowa,przy wyboistej drodze na Mogiłę (obecnie ul. Mogilska). W 1931 roku linie produkcyjne opuściła pierwsza „Ovomaltina” w opakowaniu
z polskimi etykietami. Specjalnością firmy były głównie odżywki lecznicze oraz preparaty farmaceutyczne i artykuły chemiczno-techniczne, a także artykuły spożywcze, min. marmolady, soki, budynie, proszki do pieczenia.W krakowskiej fabryce wytwarzano też unibaryt – środek używany do celów rentgenodiagnostycznych. Po wybuchu II wojny światowej zakład został przejęty przez władze okupacyjne i wpisany do rejestru firm niemieckich. Jednak brak niemieckiego nadzoru sprawił, że w murach fabryki znaleźli schronienie krakowscy profesorowie chemii i farmacji, m.in. prof. chemii organicznej Karol Dziewoński, prof. farmacji stosowanej Marek Gatty-Kostyal oraz prof. farmakologii Janusz Supniewski. Przez cały okres okupacji pracowali oni w tajnym laboratorium, które prowadziło badania nad sulfamidami (nowe środki przeciw pneumokokom) oraz preparatami o działaniu hormonalnym. Po wojnie firma przeszła pod zarząd państwowy i funkcjonowała początkowo jako Wytwórnia nr 10, a następnie otrzymała nazwę POLFA Kraków i był głównym producentem witamin i antybiotyków oraz popularnych i skutecznych preparatów wytwarzanych do dziś, tj. Aviomarin czy Flegamina. Przez długie lata ówczesna krakowska POLFA była także jedynym producentem witaminy C w Polsce.