
Medal wydany przez Akademię Medyczną Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w 1973 r.
awers: w części centralnej wizerunek Mikołaja Kopernika z konwalia w dłoni; po okręgu: NICOLAUS COPERNICUS MEDICUS 1473 – 1543
rewers: w część centralnej herb Akademii; po okręgu: ACADEMIA MEDICA CRACOVIENSIS 1973
projekt: Skulimowski
Mikołaj Kopernik (ur. w 1473 w Toruniu – zm. w 1543 we Fromborku) – prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz; niższy duchowny katolicki, doktor prawa kanonicznego. Z zamiłowania: astronom, astrolog, matematyk, ekonomista, strateg wojskowy, kartograf i filolog.
Zasłynął jako ten, który „wstrzymał Słońce i poruszył Ziemię”, natomiast niewielu wie, że Mikołaj Kopernik przez ponad 40 lat uprawiał praktykę lekarską jako jedyny lekarz na Warmii. W 1501 r. uzyskał od Kapituły Warmińskiej środki na sfinansowanie swoich studiów medycznych w Padwie we Włoszech. Po powrocie ze studiów został lekarzem kapituły warmińskiej, przybocznym medykiem biskupa warmińskiego. Prowadził praktykę lekarską najpierw w Lidzbarku Warmińskim, później we Fromborku. Według źródeł leczył także ubogą ludność, przygotowywał leki dla Szpitala św. Ducha we Fromborku. Do obowiązków lekarza w tamtych czasach należało przygotowanie medykamentu i dostarczenie go choremu. Jak wskazują recepty pozostawione przez Kopernika, korzystał z dostępnych środków leczniczych: składników pochodzących z zielarstwa, medycyny ludowej oraz tych zalecanych przez Avicennę i inne autorytety terapii. Kopernik bardzo poważnie podchodził do swojej praktyki lekarskiej. Na jednej z prac medycznych zanotował: „Zapamiętaj to lekarzu! Prawdziwe jest owo powiedzenie Avicenny, że niewiedzący doprowadza do zabójstwa i dlatego jego powiedzenie powinno być w pamięci każdego ostrożnego lekarza”. Miał także osiągnięcia w zakresie epidemiologii i profilaktyki zdrowia.
źródło:
https://zseh.olsztyn.eu/8-nowosci/1037-mikolaj-kopernik-jako-lekarz